چطور پول پس انداز کنم و موبایل بخرم؟

آموزش و ترفند 28 آذر 1393 28 آذر 1393


در این مطلب قصد دارم به عنوان یکی از کارمندان فروشگاه اینترنتی ارزان موبایل، چند تجربه کوچک زندگی خودم را در مسائل اقتصادی با شما در میان بگذارم.

متأسفانه در بین بعضی از خانواده‌ها فرهنگ درستی برای نحوه‌ی خرید و خرج کردن منابع درآمدی وجود ندارد. بسیاری از ما عادت داریم به محض دریافت یک پول نسبتاً قابل توجه، به سرعت آن را خرج کنیم و بلافاصله بعد از هدر دادن آن و خرید لوازم نه چندان ضروری، متوجه می‌شویم که چه هزینه‌های مهم‌تری در پیش روی ما قرار داشت و ای کاش آن پول را به این سرعت خرج نمی‌کردیم.

مثلاً همین چند هفته پیش، یکی از آشنایان من برای پسرش یک گوشی موبایل یک میلیون و دویست هزارتومانی خرید! شاید برای خیلی از خانواده‌ها خرید گوشی یک میلیونی چندان هزینه‌ی بالایی نباشد، ولی من با شناختی که از زندگی این فرد داشتم، وافعاً از این خرید تعجب کردم. چون این فرد و خانواده‌اش به قول معروف شدیداً هشت‌شان گرو نه‌شان است! چطور در چنین وضعیتی که تهیه غذای این خانواده با مشقت تأمین می‌شود، پدر خانواده حاضر می‌شود چنین خرج اضافی و بالایی را متحمل شود؟! البته پاسخ این سؤال چندان غیرقابل پیش‌بینی نیست. همه ما می‌دانیم بعضی از اوقات به خاطر چشم و هم چشمی یا به قول معروف کم نیاوردن متحمل هزینه‌های گزاف می‌شویم، فقط به خاطر این که دیگران ما را به عقب مانده بودن یا چیزهای دیگر متهم نکنند!

مثال دیگر باز هم در مورد یکی از نزدیکان من اتفاق افتاد. وقتی که شنیدم برای فرزند 6 ساله خود تبلت 800 هزار تومانی خریده است! آن هم فقط برای بازی و گیم! و آن هم در وضعیتی که این خانواده حتی موتورسیکلت هم ندارند چه برسد به ماشین و البته به طریق اولی، خانه و کاشانه‌ای هم از خود ندارند و در مستأجری به سر می‌برند.

این مثال‌ها در مورد موبایل و تبلت بود. از این دست مثال‌ها و از این خرج‌های اضافه در زندگی ما فراوان اتفاق می‌افتد. جوان 21 ساله ای را می‌بینید که بدون هیچ تصمیمی در مورد آینده، درآمد ماهی 500 هزار تومانی خودش را به سادگی دود می‌کند! از این درآمد ماهی 200 هزار تومان آن فقط صرف شارژ سیم‌کارت می‌شود!!

روش پس انداز کردن خوب و تجربه شده

خود من هم در اوایل جوانی فکر می‌کردم درآمدی که به دست می‌آورم همیشه ماندگار خواهد بود و به راحتی آن را خرج می‌کردم؛ اما خوشبختانه با توجه به تجربه‌هایی که به دست آوردم و البته پول‌های فراوانی که از دست دادم! تصمیم گرفتم این روند را متوقف کنم و هزینه‌های خودم را کنترل کنم. شما هم اگر از این دسته افراد هستید به شما پیشنهاد می‌کنم از امروز این روش را امتحان کنید:

لیست هزینه‌های خود را در ماه بر روی کاغذ بنویسید و آن‌ها را دسته‌بندی کنید. مثلاً هزینه خورد و خوراک، هزینه پوشاک خانواده، هزینه بنزین (اگر ماشین دارید)، هزینه تعمیرات ماشین، اجاره خانه، شارژ موبایل، پس انداز و…

بعد به طور حدودی و تقریبی محاسبه کنید که هر کدام از این هزینه‌ها چند درصد از درآمد شما را شامل می‌شوند. مثلاً ممکن است در خانواده ای 20 درصد درآمد صرف خوراک می‌شود و در خانواده‌ی دیگر این رقم پایین‌تر با بالاتر است. به این ترتیب درصد همه‌ی هزینه‌های خود را بنویسید.

از این به بعد هر پولی که به دستتان آمد در همان لحظه اول، طبق دسته‌بندی و درصدبندی که انجام داده‌اید آن را تقسیم کنید. بهتر است برای این کار چند حساب بانکی (ترجیحاً کوتاه مدت روزشمار) داشته باشید و اگر ندارید در همان حساب اولیه، پول‌ها را نگه دارید؛ ولی حتماً در جایی بنویسید که مثلاً از این حساب فقط 150 هزار تومان آن مخصوص فلان خرج است. در ضمن حتماً خود را ملزم کنید که به آن درصدها پایبند باشید و تحت هیچ شرایطی بیش‌تر از آن خرج نکنید.

مثلاً اگر در ماه فقط 50 هزار تومان برای بنزین کنار گذاشته‌اید، تحت هیچ شرایطی اجازه ندهید در ماه بیش‌تر از این مبلغ خرج بنزین شود. البته اگر در شرایط اضطراری مجبور شدید بیش‌تر از این رقم خرج کنید، در یادداشت خود میزان منفی شدن آن را بنویسید. مثلاً جلوی دسته بندی خرج بنزین بنویسید 7-. یعنی 7 هزار تومان از حد معمول بیشتر خرج کرده اید و وقتی دوباره پول به دستتان آمد و خواستید آن را درصد بندی کنید، از این خرج اضافه کم کنید. یعنی ماه آینده فقط 43 هزار تومان (50-7=43) حق خرج کردن در مورد بنزین دارید.

این در مورد نحوه خرج کردن بود. در مورد پس انداز و خرید وسایل جدید نیز همین روش را پی بگیرید. مثلاً برای خرید موبایل، یک دفعه از سایر هزینه هایتان نزنید تا یک یا دو ماه بعد مجبور شوید نان و ماست بخورید! بلکه از چند ماه قبل برای پس انداز کردن مبلغ آن اقدام کنید. مثلاً فرزند شما از شما درخواست یک گوشی لمسی دارد. نباید در لحظه تصمیم بگیرید و نیمی از حقوق‌تان را خرج درخواست فرزندتان کنید! به جای این کار و فشار آوردن به خانواده، این پول را در طی چند ماه از طریق پس انداز و درصدبندی تأمین کنید. به این صورت که یک دسته‌ی جدید تحت عنوان «خرید گوشی موبایل برای فرزندم» اضافه کنید و درصدی از حقوقتان را به آن اختصاص دهید. (هر درصدی که می‌توانید و به سایر هزینه‌هایتان فشار اضافی تحمیل نمی‌کند) هر ماه این درصد از حقوقتان را کنار بگذارید و زمانی که به حد نصاب برای خرید گوشی موبایل مدنظرتان رسید، آن را برای خرید موبایل هزینه کنید.

البته شاید این روش به ضرر کسب و کار ما در سایت ارزان موبایل باشد و فروش ما را به تعویق بیندازد! ولی قطعا به نفع شما خواهد بود!

 صمیمانه آرزومندم مطلب بالا در تمام هزینه‌های زندگی برای شما مفید و عملی باشد و البته امیدوارم درآمد و خرج شما به گونه‌ای باشد که برای شما پس‌اندازی را باقی بگذارد و خدای نکرده مثل تصویر زیر نباشید!

آیا پولم را پس انداز کنم؟

آگهی های ویژه

آخرین آگهی ها

آگهی ای وجود ندارد !

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر